Vadeli mevduat hesabı olan Ziraat bankası vefalı hesap, yatırılan paranın oranına göre belirli faiz oranları ile artmasını sağlayan hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabından farkı ise istenildiği zaman çekme şansı vermektedir. Bu sayede yatırılan parayı belirli günler, aylar ya da yıllar içerisinde değil, istenildiği zaman çekme fırsatı bulunmaktadır.

 Ziraat Bankası Vefalı Döviz Hesabı Nedir?

Ziraat bankasına ait vefalı hesap türlerinde Türk Lirasının yanı sıra döviz hesabı da mevcuttur. Ziraat bankası vefalı döviz hesabı, yatırılan döviz paralarına belirli oranlarda faiz ile paranın artmasını sağlayan sadece Dolar ve Euro eklenebilen vadeli mevduat döviz hesabıdır. Burada belirli dönemlere yer veren Ziraat Bankası’nda, 366 gün için 2 dönem, 181 gün için 4 dönem ve 92 gün için de 8 dönem olacak şekilde Ziraat bankası vefalı döviz hesabı açılabilmektedir. Seçilen dönemlere ve yatırılan paranın miktarına göre faiz oranları artarken, en düşük 5.000 Euro veya Dolar olacak şekilde para yatırılabilir. En fazla limit ise 250.000 Euro ve Dolar şeklinde sınırlandırılmaktadır.

Ziraat Bankası Vefalı Faiz Oranları

Her bankanın faiz oranları olduğu gibi Ziraat Bankası’na da ait özel faiz oranları mevcuttur. Bu faiz oranları işlemlere, paranın miktarlarına ve dönemlere göre değişiklik göstermektedir. Ziraat Bankası vefalı faiz oranları döviz hesabına ve Türk Lirasına göre 2 farklı kategoride sıralanmaktadır.

Türk Lirası için;

  • 181 gün vefalı faiz hesap oranları 12,75 faiz oranında
  • 92 gün vefalı vade oranı 13,75 faiz oranında
  • 32 gün vefalı vade faiz oranı 13,50 olacak şekilde faiz oranındadır.

Döviz hesabı için;

366 gün olan 2 dönemlik vefalı döviz oranı % 1,10 Euro ya da % 2,35 Dolar

181 gün olan 4 dönemlik vefalı döviz oranı % 2,35 Dolar ya da % 1,10 Euro

92 gün olan 8 dönemlik vefalı döviz oranı % 1,10 Euro ya da  % 2,25 Dolar olacak şekilde vefalı döviz faiz oranı mevcuttur.

Ziraat Bankası Vefalı Hesap Hesaplama Nasıl Yapılır?

Her bankanın kendisine ait özel faiz oran hesaplaması mevcuttur. Kimi bankalarda sözleşme yaptığı süre zarfında almadığı takdirde son gün esas alınırken, kimi bankalarda ise günlük faiz oranlarını esas alınmaktadır. Ziraat Bankası vefalı hesap hesaplama ise müşteri bankaya döviz ya da TL cinsinden para yatırdığına ve bu paranın ne kadar bankada kaldığına göre esas alınarak faiz hesaplanır. İstenildiği zaman müşteriler vefalı hesaplarından paralarını çekebilirken, çektiği gün kaç gün vefalı hesapta parası durmuş ona göre faiz oranı hesaplanarak parasına ilave edilir. Normal vadeli hesap türlerinde en düşük 32 gün bankada durması zorunlu olurken, 3 aylık vadeli yapanlar ise 92 gün esas alınarak para yatırılır ve faiz oranı eklenir. Bu da demek oluyor ki, para hesapta ne kadar fazla kalırsa o kadar fazla para artışı sağlanır.

Örnek
Ziraat Bankası vefalı hesap hesaplama için kısa bir örnek gösterelim. Ziraat Bankası Vefalı Hesap açtınız ve 10.000 TL yatırarak 92 günlük olan dönemi seçtiniz. 92 günlük dönemin faiz oranı 0,75 esas alınarak anapara çarpı faiz oranı çarpı gün sayısı bölü 36500 olacak şekilde stopajsız miktar karşımıza çıkacaktır.

Bunu gösterirsek; 10.000 x 13,75 x 92 / 36500 = 346,57 TL çıkmaktadır. Bu da demek oluyor ki 10.000 TL paranın vefalı hesaptaki 92 gün kalmasıyla stopajsız 346,57 TL kazanılmaktadır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ziraat Bankası Combo Kart özellikleri